Co będzie lepsze – sauna sucha czy parowa? Jakie rodzaje saun znajdziemy na rynku? Poznaj podobieństwa i różnice pomiędzy najpopularniejszymi wariantami i dowiedz się jak wybrać właściwą saunę dla siebie! Zapraszamy do artykułu!

Jakie rodzaje saun znajdziemy na rynku?

Korzyści zdrowotne sauny zależą od jej typu, a okazuje się, że jest ich więcej, niż dwa klasyczne. Oto najważniejsze rodzaje saun dostępne na rynku:

  • Sauna ziołowa, w której ciepło łączy się aromaterapią. Stosuje się w niej zioła i olejki eteryczne, które tworzą relaksującą atmosferę.
  • Sauna lodowa, będą przeciwieństwem saun gorących. Panuje w niej temperatura poniżej 0°C i najczęściej wykorzystywana jest do schładzania ciała po sesji w saunie suchej lub (rzadziej) sauny parowej.
  • Sauna na podczerwień. Panuje w niej stosunkowo niska wilgotność i temperatura powietrza w okolicach 50-60°C, a do podgrzewania ciała wykorzystuje się promieniowanie podczerwone, wnikające w skórę i wzmagające detoksykację organizmu.
  • Sauna parowa (łaźnia parowa, sauna łaźnia). Wyróżnia się jeszcze niższą temperaturą (ok. 40-50°C) i wilgotnością dochodzącą do 100%. Wytwarzana w niej para wodna tworzy gęstą mgłę, która sprzyja oczyszczaniu dróg oddechowych.
  • Sauna sucha (sauna fińska) to tradycyjna sauna z wysoką temperaturą (80-100°C) i bardzo niską wilgotnością powietrza (5-15%).

Sauna sucha i parowa – podobieństwa i różnice!

Do najpopularniejszych rodzajów saun, dostępnych w strefach spa, zaliczamy fińską saunę suchą oraz łaźnię parową. Różnią się one przede wszystkim warunkami wewnątrz (temperatura i wilgotność), co przekłada się na indywidualne doświadczenia z saunowania.

Powietrze w saunie fińskiej jest suche, a ciepło intensywne, dzięki czemu ciało ludzkie poci się intensywniej. Natomiast wysoka wilgotność sauny parowej sprawia, że ciepło odczuwane jest łagodniej, organizm mniej się poci, a drogi oddechowe zostają nawilżone.

Zobacz:

Jakie korzyści dają sauny suche i parowe? Jakie mają zalety?

Oba typy saun różnią się również wpływem na ludzki organizm. Sauna sucha charakteryzuje się zwiększeniem tętna oraz przyspieszeniem metabolizmu. Poprawia krążenie krwi, wzmacniając układ krążenia i detoksykację organizmu. Relaksuje mięśnie, redukując stres. Może także korzystnie wpływać na kondycję skóry.

Tymczasem zalety sauny parowej to przede wszystkim oczyszczenie dróg oddechowych i nawilżenie skóry. Sesja w łaźni parowej również odpręża, ale delikatniej, a dodatkowo może wspomagać leczenie przewlekłych chorób układu oddechowego.

Krótka historia saunowania – od fińskiej sauny, do nowoczesnych trendów

Nie każdy wie, że historia saunowania jest bardzo długa i bogata. Sauna fińska jest najstarszym typem sauny, a jej pierwowzorem były proste ziemianki, ogrzewane kamieniami wygrzanymi w ognisku. W starożytnym Rzymie korzystano z łaźni rzymskich, które oferowały różnorodne kąpiele w tym parowe.

Współcześnie z właściwości zdrowotnych sauny powszechnie korzysta się na całym świecie, a ich zalety wady, podobnie jak zasady saunowania są doskonale znane. Nic więc dziwnego, że wiele osób kategorycznie stwierdza np. „Polecam saunę parową”.

Jak sauny suche i parowe wpływają na zdrowie?

Regularne korzystanie z obu rodzajów saun przynosi wiele korzyści, ale należ pamiętać o przeciwwskazaniach do ich stosowania. Każdy rodzaj sauny, a szczególnie fińska, zwiększa ciśnienie krwi, dlatego przeznaczone są dla osób, które nie mają problemów ze strony układu krążenia oraz układu oddechowego.

Jeśli zastanawiasz się, jaką wybrać saunę, ale cierpisz np. na nadciśnienie lub inną, przewlekłą chorobę, zapytaj swojego lekarza, czy w Twoim przypadku warto saunować. Może się bowiem okazać, że fińska sauna sucha będzie dla Ciebie nie odpowiednia, podczas gdy właściwości sauny parowej będą miały korzystny wpływ na Twoje dolegliwości.

Sauna sucha czy parowa: FAQ — najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Czym różni się sauna fińska od łaźni parowej?

Sauna sucha charakteryzuje się wyższą temperaturą i niższą wilgotnością powietrza. Natomiast w saunie parowej pocenie się jest mniej intensywne, dzięki czemu sesje mogą być dłuższe, szczególnie na początku przygody z saunowaniem.

Która sauna jest lepsza: sucha czy parowa?

Trudno jednoznacznie określić, która jest lepsza: sauna mokra czy sucha. W praktyce zależy to zwykle od indywidualnych preferencji i predyspozycji. Sauna sucha zazwyczaj uważana jest za bardziej wymagającą pod względem wydolności organizmu.

Jakie są zalety i wady sauny parowej w porównaniu do sauny suchej?

Zalety sauny parowej w porównaniu do sauny suchej to lepszy wpływa na drogi oddechowe i lepsze nawilżenie skóry. Wśród wady wymienia się mniej intensywną detoksykację oraz wysoką wilgotność powietrza, która może być nieprzyjemna dla niektórych osób.

Jakie są korzyści zdrowotne korzystania z sauny fińskiej i łaźni parowej?

Ciepło sauny parowej redukuje stres, relaksuje i może łagodzić objawy przewlekłych chorób układu oddechowego. Sauna fińska działa nieco inaczej, regenerując mięśnie, przyspieszając odtruwanie organizmu oraz poprawiając krążenie krwi.

Jakie są przeciwwskazania do korzystania z sauny parowej?

Sauna parowa wymaga dobrej kondycji układu krążenia. Przeciwwskazaniami są również stany zapalne oraz infekcje, choroby skórne. Z każdego rodzaju sauny nie wolno korzystać w czasie ciąży.

Czy sauna sucha jest bardziej efektywna niż sauna parowa?

Sucha sauna lepsza jest pod względem intensywności detoksykacji i regeneracji mięśni, natomiast wilgotność sauny parowej jest lepsza dla dróg oddechowych i nawilżenia skóry.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze między sauną suchą a parową?

Porównanie sauny suchej do parowej to jedno. Zasady korzystania z nich są bardzo podobne, przeciwwskazania także. Dlatego w praktyce najlepiej zacząć od kilku sesji w saunie parowej, która z powodu niższej temperatury powietrza uznawana jest za „łagodniejszą”, a dopiero potem skorzystać z sauny suchej. Działanie sauny na ludzki organizm jest bowiem mocno zróżnicowane, więc najlepiej sprawdzić je (dosłownie) na własnej skórze.

Ile kosztuje sauna do ogrodu?

Ceny saun ogrodowych zaczynają się od 11990 zł brutto, ale bardziej szczegółowo opisaliśmy to w naszym artykule: Ile kosztuje sauna ogrodowa? Jaki jest koszt utrzymania sauny w ogrodzie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This field is required.

This field is required.