W zależności od rodzaju pieca, wielkości balii, ocieplenia wkładu, rodzaju pokrywy i warunków atmosferycznych – grzanie świeżo nalanej wody może zająć od 2 do nawet 10 h.
Orientacyjnie – piec na drewno, temp. zewnętrzna 0⁰C – czas nagrzewania wody to 3-5 h. Przy piecu elektrycznym ten czas może wydłużyć się nawet trzykrotnie.
Najszybciej nagrzewa się balia okrągła 200 cm z piecem zintegrowanym opalanym drewnem z ocieplonym wkładem i pokrywą termoizolacyjną – orientacyjny czas to 2-4 h.
Najdłużej będzie się nagrzewać balia kwadratowa o boku 245 cm z piecem elektrycznym, pierwsze grzanie może trwać nawet 4 razy dłużej, ale potem następuje tylko utrzymanie temperatury.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym blogiem.
Na ten temat więcej informacji można znaleźć na naszym blogu.
Nie możemy dopuścić do wyschnięcia balii, dlatego powinno się ją regularnie napełniać wodą przy jednoczesnym regulowaniu opasek stalowych. Drewno od wilgoci pęcznieje, dlatego nowa balia napełniona wodą najpierw przecieka, a po kliku dniach się uszczelnia. Trzeba również pilnować opasek stalowych, żeby nie były zbyt naprężone, aby się nie zerwały albo nie odkształciły balii. Opaski nie mogą być też luźne, ponieważ balia będzie przeciekać.
Balie drewniane przez cały okres użytkowania mogą wykazywać tendencję do pocenia się.
Sauna – zaleca się nie więcej niż 3 seanse po 15 minut każdy. Pomiędzy seansami wskazany jest kilkunastominutowy odpoczynek – najlepiej na leżaku. Po każdym seansie warto wziąć zimny prysznic, pamiętając o kierowaniu strumienia wody od dołu ciała do góry.
Balia – w tym przypadku kąpiele mogą trwać znacznie dłużej w zależności od temperatury wody.
Podane czasy są orientacyjne i zależą głównie od stanu zdrowia i samopoczucia użytkownika oraz indywidualnych preferencji i możliwości organizmu.
Tak, ale trzeba upewnić się, że woda nie zamarznie, szczególnie w instalacjach SYSTEMÓW SPA. W okresie zimowym najlepiej utrzymywać w balii możliwie jak najwyższą temperaturę wody. Woda rozszerza się podczas zamarzania, a wzrost jej objętości może spowodować poważne uszkodzenie wkładu z włókna szklanego lub polipropylenu, drewnianych paneli, pieca i systemów masażu.
Jeśli w balii zainstalowano system masażu bąbelkami powietrza, pozostałości wody z rur i węży tego systemu muszą zostać wydmuchane. Najpierw należy całkowicie opróżnić balię, a następnie włączyć dmuchawę do masażu powietrzem i pozostawić ją na ok. 7 minut, aż przestanie wydmuchiwać pozostałą wodę.
Jeśli chodzi o system hydromasażu, nie trzeba go dodatkowo przedmuchiwać (woda jest całkowicie spuszczana z systemu po opróżnieniu wody z balii).