Koszt sauny ogrodowej zależy od wielu czynników, które dokładnie wyjaśniamy w tym artykule. Ile kosztuje sauna ogrodowa? Odpowiadamy także na pytanie, ile kosztuje utrzymanie sauny w ogrodzie i czy finansowo opłacalne jest jej samodzielne wykonanie. Dowiesz się także, czy lepiej kupić, czy wynająć saunę do ogrodu!

Sauna ogrodowa cena — szybka odpowiedź

Cena sauny ogrodowej bez pieca zaczyna się od 11 990 zł brutto. Tyle kosztuje sauna beczka o wymiarach ok. 200 x 200 cm i wysokości wraz z podstawą 215 cm. Wykonano ją z drewna świerkowego o grubości 44 mm. Jest to najtańszy model w naszym cenniku saun. Piec to dodatkowy koszt od 3000 brutto w górę.

Od czego zależy cena sauny w ogrodzie?

Zakup sauny ogrodowej może wydawać się trudny, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele modeli, różniących się wielkością, kształtem i wyposażeniem sauny. Dlatego warto dowiedzieć się więcej o tych aspektach. Jeśli zastanawiasz się, jaką saunę ogrodową wybrać, sprawdź informacje, które zamieszczamy poniżej.

Rodzaje saun ogrodowych

Koszt sauny ogrodowej w dużej mierze zależy od jej rodzaju. Do wyboru mamy:

 • sauny beczki, które kształtem przypominają wielką, przewróconą na bok beczkę,
 • sauny kostki, o zwartej, estetycznej budowie, często wyposażone w funkcjonalny przedsionek np. Sauna Madera
 • sauny domki, przypominające niewielkie chatki lub budowle w kształcie Iglo. Zobacz: Sauna chatka i Sauna Iglo
 • przeszklone i ekskluzywne sauny z wieloma dodatkowymi modułami, np. Sauna z przedsionkiem i prysznicem.

Tradycyjne sauny ogrodowe przeznaczone są do montażu i użytkowania na zewnątrz pomieszczeń, dlatego wykończono je materiałami odpornymi na działanie warunków atmosferycznych. Osobną kategorię stanowią sauny domowe, przeznaczone do instalacji wewnątrz pomieszczeń. W naszej ofercie znajdziesz także saunę mobilną na sprzedaż oraz saunę mobilną do wynajęcia. W przypadku opcji na wynajem, koszt jej wynajęcia zaczyna się od kwoty 450 zł za dobę.

Akcesoria do saun zewnętrznych

Cennik sauny ogrodowej zawiera także ofertę dodatkowego wyposażenia sauny. Obejmuje ona elementy takie, jak:

 • ceber z chochlą,
 • termo-higrometr,
 • klepsydrę,
 • piec elektryczny do sauny,
 • zagłówki do ławek,
 • piec do sauny na drewno,
 • panele solne, cegłę himalajską lub lampę solną,
 • radio z bluetooth,
 • podświetlenie LED.

Ile kosztuje utrzymanie sauny ogrodowej?

Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić saunę, pewnie interesują Cię również koszty jej utrzymania. Zależą one od rodzaju ogrzewania sauny ogrodowej thermowood (elektryczne, gazowe lub na drewno), ceny nośnika energii oraz częstotliwości korzystania z sauny.

Dla przykładu sprawdźmy, ile zapłacimy za prąd, zużyty na potrzeby jednogodzinnego korzystania z sauny średniej wielkości, wyposażonej w piec elektryczny o mocy 9 kW. Ten model dysponuje stosunkowo dużą mocą, która zapewnia optymalną wydajność, dlatego nasza sauna przydomowa rozgrzeje się w ok. 30 do 60 minut (w zależności o jakości izolacji i warunków zewnętrznych). Zużyjemy więc maksymalnie 9 kWh i drugie tyle na godzinną sesję, co łącznie daje ok. 18 kWh.

Według aktualnych stawek maksymalna cena 1 kWh energii elektrycznej to 0,86 zł brutto, a więc koszt eksploatacji takiej sauny w naszym przypadku wyniesie ok. 15,50 zł.

Jakie koszty dodatkowe trzeba ponieść?

Do kosztu sauny ogrodowej niektórzy doliczają np. koszty wykonania instalacji elektrycznej czy przygotowania fundamentu pod montaż sauny ogrodowej (nie zawsze jest to konieczne). Warto wiedzieć również o tym, że sauna na zewnątrz powinna być regularnie czyszczona (także w środku).

Drewno, którym najczęściej obłożona jest tradycyjna ruska bania, może wymagać okresowego olejowania lub lakierowania, aby zachować swoją odporność na warunki atmosferyczne. Sauny zewnętrzne opalane drewnem wymagają zabezpieczenia odpowiedniej ilości, sezonowanego opału.

Cena sauny domowej — FAQ

Zakup i utrzymanie sauny ogrodowej nie jest bardzo drogie, a sauna w ogrodzie zapewnia wiele korzyści, również zdrowotnych. Sprawdź odpowiedzi na najpopularniejsze pytania, dotyczące tego, ile kosztuje sauna.

Jaka jest cena sauny do samodzielnego montażu?

Cena sauny do samodzielnego montażu zaczyna się od 11 990 zł brutto.

Ile kosztuje sauna 4-osobowa?

Najwyższej jakości sauna ogrodowa dla czterech osób kosztuje 51 999 zł brutto.

Czy taniej jest samodzielnie wykonać saunę?

Materiały do samodzielnej budowy sauny będą kosztowały więcej, niż gotowa sauna do ogrodu. Dlatego samodzielne wzniesienie sauny nie jest opłacalne nawet wtedy, gdy rzeczywiście wszystkie prace możesz wykonać osobiście.

Jaki jest koszt budowy sauny ruskiej?

Koszt budowy sauny ruskiej trudno jednoznacznie oszacować, ponieważ zależy on od jej wielkości, konstrukcji sauny, tego, czym zamierzasz ocieplić saunę, ogrzewania sauny ogrodowej czy zestawu akcesoriów, które wybierzesz.

Ile kosztuje dobra sauna z panelem z soli himalajskiej?

Sauna ogrodowa premium z panelem z soli himalajskiej w komplecie kosztuje 73 500 zł brutto. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This field is required.

This field is required.