Jesienne i zimowe kąpiele w balii doskonale relaksują oraz korzystnie wpływają na cały organizm. Aby to jednak było możliwe warto dowiedzieć się, jak korzystać z balii ogrodowej zimą. W tym artykule opisujemy przygotowanie balii ogrodowej do sezonu zimowego, a także wyjaśniamy, jak użytkować balię i jakie akcesoria przydadzą się do zimowych kąpieli.

Współczesne balie ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów i posiadać rozmaite systemy grzewcze. Gorące kąpiele można brać w nich przez cały rok, ale zimowe warunki użytkowania balii ogrodowej różnią się nieco, od tych w cieplejszych miesiącach. Sprawdź jak korzystać z balii ogrodowej zimą i prawidłowo o nią dbać, gdy temperatura spada poniżej 0.

Jakie ogrzewanie do balii zimą?

Systemy grzewcze umożliwiają nie tylko uzyskanie odpowiedniej temperatury kąpieli, ale także zabezpieczają przed zamarzaniem wody. Najefektywniejszy okazuje się elektryczny piec balii ogrodowej, który może automatycznie kontrolować temperaturę wody. W taki piec może być wyposażona balia akrylowa lub epoksydowa. W przypadku ogrzewania elektrycznego możliwe jest zastosowanie sterownika wifi i sterowania balią z aplikacji mobilnej.

Odpowiednią temperaturę kąpieli i w znacznie krótszym czasie zapewni piec opalany drewnem, który jest idealnym rozwiązaniem w miejscach bez dostępu do energii elektrycznej 

Jak zabezpieczyć balię na jesień i zimę?

Funkcjonalna balia ogrodowa powinna posiadać dobrej jakości termoizolację, która chroni przed szybkim wychłodzeniem wody. Dzięki temu nie tylko jej ogrzewanie jest efektywniejsze, ale mniejsze również ryzyko zamarznięcia wody, 

Drewno Thermowood doskonale znosi również śnieg i mróz. Warto jednak wyposażyć się w pokrywę terminczną, która pomoże zachować ciepło wody oraz ochroni ją przed zabrudzeniami. Zabezpieczenie bali jesienią i zimą polega głównie na dokładnym opróżnieniu balii po każdej sesji, jeśli nie planujesz użytkowania gorących kąpieli przez dłuższy czas. jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie szczególnie podczas dużych mrozów.

Jak się przygotować do korzystania z balii w okresie zimowym?

Zimowa balia ogrodowa to doskonała i zdrowa rozrywka pod warunkiem, że będzie w niej panowała odpowiednia temperatura kąpieli. Warto jednak wiedzieć, że zimowa temperatura wody wcale nie musi być o wiele wyższa od tej, którą osiąga balia ogrodowa latem. 

Jeszcze przed pierwszymi mrozami upewnij się, że system grzewczy działa prawidłowo, a wnętrze balii ogrodowej jest czyste. Napełnienie balii wodą lepiej wykonać na kilkadziesiąt minut przed planowaną kąpielą, aby niepotrzebnie nie wychładzać wody.

Pamiętaj, że nawet podczas korzystania z balii mobilnej, którą możesz w zasadzie ustawić w dowolnym miejscu ogrodu, warto mieć pod ręką ręcznik oraz płaszcz kąpielowy. Gorąca woda w balii zapobiegnie wychłodzeniu ciała, ale zaraz po wyjściu z kąpieli należy je okryć i wysuszyć. Zimowe kąpiele w balii mogą służyć również do hartowania organizmu, co jednak należy przeprowadzać z rozsądkiem, aby ciepłe kąpiele nie stały się przyczyną przeziębienia.

Zobacz:

Co robić, gdy temperatura spadnie poniżej 0?

Gdy temperatura spadnie poniżej zera kontrola temperatury wody staje się jeszcze ważniejsza. Nagrzana woda w balii chroni ją i jej elementy przed zamarznięciem, co może doprowadzić do uszkodzenia pieca zewnętrznego lub wewnętrznego, a nawet samej balii. Wysoka temperatura wody pozwala pozostawić wodę w baliach akrylowych i innych nawet na kilkanaście godzin podczas ujemnych temperatur.

Jeżeli jednak nie interesują Cię regularne kąpiele, musisz opróżnić balię tym szybciej, im mocniej ściska mróz. Opróżnioną balię ogrodową dobrze jest zabezpieczyć pokrywą termiczną oraz pokrowcem dostępnym w naszej ofercie, dzięki którym do środka nie dostanie się również śnieg oraz zabrudzenia. Pielęgnacja balii ogrodowej zimą sprowadza się w zasadzie tylko do tych prostych czynności.

Hydromasaż i system bąbelkowy w balii – co wybrać na zimę?

Jeśli zastanawiasz się, czy kupić balię ogrodową z hydromasażem, czy z systemem bąbelkowym, pamiętaj, że temperatura wewnątrz balii może spadać bardzo szybko na dużych mrozach (zwłaszcza w modelach nieizolowanych i pozbawionych pokryw). 

W zimowych warunkach użytkowania balii bezpieczniejszy okazuje się więc hydromasaż ponieważ w tym układzie krąży woda, która po spuszczeniu powinna zejść grawitacyjnie z całego układu, w przypadku bąbelków, po spuszczeniu wody należy pamiętać aby uruchomić pompę na sucho w celu pozbycia się resztek wody z układu. 

Wygodnym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne lub połączenie elektrycznej grzałki z piecem na drewno. Grzałka elektryczna podtrzymuje stałą temperaturę, a opcja wifi pozwala na zdalne sterowanie wszystkimi funkcjami balii. Ogrzewanie elektryczne może pracować automatycznie, co skutecznie chroni przed zamarzaniem wody w balii.

Mimo wszystko warto jednak od czasu do czasu opróżnić balię nawet takiego rodzaju, aby dokładnie ją oczyścić. 

Akcesoria do balii ogrodowej

Pokrywa termiczna oraz ocieplenie wkładu pianką poliuretanową  spowolni spadek temperatury wody. Pokrowiec skutecznie zabezpieczy balię przed warunkami atmosferycznymi w czasie kiedy balia jest nie używana,  oświetlenie LED, dzięki któremu gorące kąpiele po zmroku będą jeszcze bardziej relaksujące, piec ze stali 316, umożliwi zastosowanie między innymi chloru, jak również zażywanie kąpieli solankowych. 

W naszej ofercie te oraz wiele innych akcesoriów które jeszcze bardziej ułatwią i umilą korzystanie z balii ogrodowych

Ogrzewanie wody oraz sterowanie systemami masażu ułatwi elektroniczny panel (również w opcji z wifi), na którym znajdziesz także wskaźnik temperatury. Nie zapomnij również o solidnej poręczy, która ułatwi wchodzenie i wychodzenie z balii. Dla większego bezpieczeństwa i komfortu na schodkach i przed balią warto rozłożyć antypoślizgowe maty.

Jeśli zastosujesz się do rad zawartych w tym artykule, regularne kąpiele w balii zimą zapewnią Ci relaks i poprawią kondycję Twojego organizmu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This field is required.

This field is required.