Korzystanie z balii w ogrodzie dostarcza korzyści zdrowotnych i zapewnia doskonały relaks. Aby wykorzystać potencjał tego ogrodowego spa, poznaj zasady bezpiecznego użytkowania balii, sprawdź, jak przygotować się do kąpieli i jak dbać o ten sprzęt, aby służył przez wiele lat.

Użytkowanie balii ogrodowej jest możliwe o każdej porze roku, a wnętrze balii można wypełnić zarówno zimną, jak i ciepłą wodą. Działanie balii ogrodowej na organizm człowieka umożliwia częste korzystanie z tego sprzętu spa, ale dla uzyskania najlepszych efektów i własnego bezpieczeństwa, warto przestrzegać zamieszczonych poniżej porad.

Jak korzystać z balii ogrodowej — krok po kroku

Ogrzewanie balii umożliwia uzyskanie najlepszej temperatury wody, co nie zmienia faktu, że zanurzenie w całego ciała może spowodować szok termiczny. Dlatego korzystanie z balii ogrodowej najlepiej wykonać krok po kroku:

  1. Upewnij się, że woda w balii ma odpowiednią temperaturę. Pamiętaj, że w balii możesz zażywać zarówno zimnych, jak i gorących kąpieli (jeśli ogrzewanie będzie możliwe). Kiedy dopiero zaczynasz przygodę w swoim ogrodowym spa, unikaj ekstremalnie zimnej i zbyt ciepłej wody.
  2. Powoli i ostrożnie wejdź do balii. Jeżeli regularnie nie korzystasz z sauny lub balii, najpierw zanurz stopy i ochlap łydki. Po kilku chwilach możesz zanurzyć nogi do wysokości kolan i ochlapać uda. Następnie powoli zanurz brzuch i klatkę piersiową. Stopniowe wchodzenie do wnętrza balii umożliwi bezpieczne schłodzenie lub nagrzanie Twojego organizmu.
  3. Początkowa temperatura wody może wydawać nieodpowiednia, ale po kilku minutach to wrażenie powinno zniknąć. Ważne, aby nie przesadzać z długością kąpieli. W zależności od Twojej kondycji fizycznej oraz indywidualnych preferencji, kąpiel w powinna trwać od kilku do ok. 30 minut.
  4. Po kąpieli podczas upałów lub zimą, wyjdź z wody powoli, aby uniknąć zbyt gwałtownych zmian temperatury ciała.

Wskazówki dotyczące tego, jak się przygotować do kąpieli?

Relaksacyjna kąpiel w nowoczesnej balii ogrodowej wymaga pewnych przygotowań. W pierwszej kolejności zadbaj o bezpieczeństwo w ogrodzie: powierzchnie w otoczeniu drewnianej beczki, na których będziesz stawał, muszą zapewniać odpowiednią przyczepność mokrym stopom również po zmoczeniu wodą.

Drewno zewnętrzne, z którego wykonane będą np. schodki do balii lub podest wokół niej, powinno być zabezpieczone przed wilgocią, a jeśli jest śliskie, warto przykryć je np. łazienkową matą.

Użytkowanie balii ogrodowej wymaga wcześniejszego opłukania ciała pod prysznicem. W ten sposób pozbędziesz się zanieczyszczeń, ale również potu, co ułatwi utrzymanie wody w czystości. Warto również od razu powiesić w zasięgu dłoni ręcznik lub kąpielowy płaszcz.

Zimą temperatura wody może być inaczej odczuwalna, ale nie zmienia to faktu, że głowę należy zabezpieczyć czapką, a dłonie rękawiczkami. W chłodniejszych porach roku konieczne może się okazać wcześniejsze nagrzewanie balii, dlatego planowanie korzystania z niej powinno uwzględniać również czas na podgrzanie wody do ok. 38 – 40℃.

Zobacz też:

Jak przygotować balię do kąpieli?

Balia wymaga niewielu zabiegów przed kąpielą. Jednak jej bezawaryjne działanie zapewni odpowiednie przygotowanie. Na początku trzeba wiedzieć, gdzie postawić balię. Wybierz miejsce osłonięte od wiatru, którego podmuchy będą nieprzyjemne podczas kąpieli.

Promienie słoneczne o każdej porze roku dodają witalności, więc balia teoretycznie może stać w miejscu nasłonecznionym, ale zmiany temperatur mogą powodować kurczenie się drewna. Dlatego lepiej postawić balię w miejscu zacienionym i oczywiście z dostępem do wody.

Trzeba również odpowiednio dbać o wodę w balii, ponieważ mogą rozwijać się w niej bakterie. Z tego powodu, gdy nie planujesz kąpieli w najbliższych dniach, lepiej opróżnij balię. Jest to szczególnie ważne w sezonie zimowym, ponieważ woda rozszerza się pod wpływem zamarzania, co może prowadzić do uszkodzenia odpływu i grzewczego systemu, a także samej drewnianej beczki. Pozostałości wody najlepiej wytrzeć lub wydmuchać sprężonym powietrzem. Przy okazji warto sprawdzić wyposażenie wewnętrzne takie, jak np. ławeczki czy piec do balii.

Czego unikać podczas użytkowania balii?

Balia ogrodowa zapewnia wiele korzyści zdrowotnych, ale tylko wtedy, gdy użytkujemy ją odpowiedzialnie. Przede wszystkim nigdy nie skacz ani gwałtownie nie zanurzaj się w balii. Może to wywołać skurcze mięśni i problemy z pracą serca, prowadzące nawet do zgonu.

Nie spożywaj w balii jedzenia, aby uniknąć zanieczyszczenia wody. Nie korzystaj z balii po spożyciu alkoholu ani nie używaj go w trakcie kąpieli, ponieważ może on obniżyć wydolność Twojego organizmu.

Najlepsza temperatura wody dla każdego ma inną wartość, jednak na początku unikaj lodowatych i bardzo gorących kąpieli. Terapia gorącą wodą ma wiele korzyści, ale nie przesiaduj w balii zbyt długo, aby uniknąć niebezpiecznego przegrzania organizmu.

Pamiętaj również o tym, że balia ogrodowa latem może wymagać częstej wymiany wody. Aby często korzystać z balii ogrodowej zimą upewnij się przed każdą kąpielą, że odpływ i system grzewczy są drożne i odpowiednio wcześniej rozpocznij nagrzewanie balii. Unikaj pozostawiania wody w balii, gdy temperatura spada poniżej zera.

Co zrobić po kąpieli?

Od razu po kąpieli dokładnie osusz ciało i owiń je ręcznikiem. Gorąca woda, oprócz poprawy odporności, przyspiesza również odwodnienie organizmu, dlatego tuż po kąpieli warto uzupełnić płyny. Czerpiąc korzyści z tej drewnianej beczki nie zapomnijmy również o czasie potrzebnym na regenerację organizmu. Dlatego po kąpieli połóż się wygodnie na leżaku lub hamaku i odetchnij przez kilka minut.

Po zakończeniu kąpieli należy również wyłączyć ogrzewanie balii. Jak już wspominaliśmy, w zimowych miesiącach pozostawiona woda może zamarznąć, dlatego trzeba ją usunąć. Opłacalność balii zwiększy wybór pieca elektrycznego. Taki modele mogą automatycznie kontrolować temperaturę wody i dogrzewać ją, zapobiegając zamarzaniu. A to zauważalnie zmniejsza jej zużycie w zimowych miesiącach.

Przeczytaj:

  1. Jak wybrać piec do balii ogrodowej?
  2. Czym jest sauna fińska i co warto wiedzieć?
  3. Co to jest apiterapia i do czego służy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This field is required.

This field is required.