Dlaczego odpowiednie ogrzewanie balii jest istotne? Jak wybrać piec do balii ogrodowej? Jakie rodzaje pieców są dostępne na rynku i czym się różnią? Zapraszamy do artykułu!

Ogrzewanie do balii – dlaczego jest ważne?

Wybór odpowiedniego ogrzewania do balii może wpłynąć na komfort użytkowania oraz bezobsługowość balii. Podobnie jeżeli chodzi o czas nagrzewania. Modele wewnętrzne, opalane drewnem nagrzewają się do 4 godzin, zewnętrzne nawet do 6, a pierwsze nagrzewanie pieców gazowych, może trwać nawet do kilkunastu godzin! Więcej szczegółów przeczytasz w dalszej części publikacji, warto jednak już na tym etapie wziąć ten aspekt pod uwagę!

Jakie rodzaje pieców do balii są dostępne na rynku?

Na rynku dostępne są dwa najbardziej popularne i niezawodne rozwiązania, mianowicie piece opalane drewnem i ogrzewanie elektryczne. Dostępne są też piece gazowe, jednak wymagają one większej uwagi w trakcie użytkowania, szczególnie w czasie mrozu, ze względu na duże ryzyko uszkodzeń.

Występują też rozwiązania zintegrowane w postaci pieca opalanego drewnem oraz grzałki wspomagającej, podtrzymującej temperaturę wody. Wtedy możemy korzystać albo z jednego albo z drugiego źródła ciepła, w zależności od naszego widzimisię 😊.

W naszym artykule zajmiemy się najpopularniejszymi i najmniej problematycznymi rozwiązaniami, czyli piecami opalanymi drewnem i elektrycznymi.

Piece opalane drewnem wewnętrzne

Znajdują się w środku balii i stosuje się je najczęściej w tradycyjnych baliach drewnianych, rzadziej w tych z wkładem. Piec taki jest zanurzony w wodzie, a więc ogrzewa ją całą swoją powierzchnią. Dla bezpieczeństwa użytkowników odgrodzony jest od części użytkowej drewnianym płotkiem.

Obsługa takiego pieca odbywa się od góry. Czas nagrzania wody w balii z piecem wewnętrznym, w zależności od wielkości balii i warunków atmosferycznych, wynosi od 2 do 4 godzin.

Piece opalane drewnem zintegrowane (wewnętrzne)

Piec zintegrowany jest tak nazywany dlatego, że mieści się w bryle balii ogrodowej, tworząc z nią jedną całość. Jest zabudowany i połączony z balią dwoma wężami – dolotowym i wylotowym zimnej i ciepłej wody. Wymiana wody odbywa się grawitacyjnie.

Piece te występują tylko w baliach z wkładem epoksydowym lub baliach akrylowych. Zaletą takiego pieca jest to, że nie zajmuje miejsca obok balii. Jest to szczególnie ważne, kiedy tego miejsca w naszym ogrodzie nam brakuje. Wkład balii w miejscu pieca jest wyprofilowany w formie podwyższenia, aby piec się zmieścił. Zmniejsza nam to nieco przestrzeń w balii dla dorosłego użytkownika, natomiast jest to ciekawa opcja i atrakcja dla dzieci.

Należy bezwzględnie pamiętać, że ujście gorącej wody z pieca jest właśnie w miejscu tego podwyższenia, więc w trakcie palenia w piecu trzeba uważać, aby się nie poparzyć.

Piece tego typu posiadają płaszcz wodny, a czas nagrzania wody w balii z tego typu piecem, w zależności od wielkości balii i warunków atmosferycznych, wynosi od 2 do 4 godzin.

Piece zewnętrzne

Dla osób, które chcą mieć więcej miejsca w balii i przestrzeń ogrodu im na to pozwala, polecamy piece zewnętrzne. Są one ustawiane obok balii i podłączone do niej za pomocą dwóch węży – dolotowego i wylotowego zimnej i ciepłej wody. Piec jest łatwo demontowany, sama balia bez pieca jest lekka, co czyni ją mobilną i pozwala zmienić jej lokalizację w naszym ogrodzie.

Piece te stosowane są zarówno do balii drewnianych jak i tych z wkładami. Wnętrze balii pozbawione jest podwyższenia, jak w przypadku pieca zintegrowanego, dzięki czemu mamy w środku więcej miejsca.

Piece zewnętrzne, tak samo jak zintegrowane, mają płaszcz wodny, a wymiana wody odbywa się grawitacyjnie. Piec taki powinien być montowany możliwie blisko balii, w odległości ok. 20 – 30 cm. Każde odsunięcie pieca od balii wydłuża czas nagrzewania wody, a ten średnio wynosi od 3 do 6 godzin, w zależności od wielkości balii i panujących warunków atmosferycznych.

Piece elektryczne

Tego typu piece występują w formie grzałki zamontowanej wraz z pompą obiegową wody, albo do systemu hydro masażu. Grzałka nie może pracować bez włączonego obiegu wody ani bez wody w balii. Grzałki występują najczęściej o mocy 3, 6 i 9 kW.

Sterowanie elektryczne jest bardzo ekologiczne, bezobsługowe i wygodne. Klik i woda jest podgrzewana do zadanej temperatury, a po nagrzaniu grzałka sama się wyłączy i będzie się załączać tylko w celu podtrzymania ustalonej temperatury. Odbywa się to za pomocą wbudowanego termostatu.

Przy tego rodzaju ogrzewaniu zaleca się stosowanie ocieplenia wkładu pianką PUR oraz pokrywy termoizolacyjnej, aby ogrzewanie było bardziej efektywne i ekonomiczne. Z ociepleniem i pokrywą straty ciepła są o wiele mniejsze. Nasze balie akrylowe posiadają obie opcje w standardzie, natomiast te z wkładem epoksydowym w formie opcjonalnej.

Szacowany czas pierwszego nagrzewania wody w balii zależy od kilku ważnych czynników, mianowicie: mocy grzałki, warunków atmosferycznych, zastosowanych lub nie: ocieplenia i termopokrywy oraz od wielkości balii. Średni czas pierwszego grzania zimnej wody może wynieść nawet kilkanaście godzin, po nagrzaniu natomiast grzałka załącza się tylko w celu podtrzymania temperatury.

W zależności od zastosowanych sterowników grzałka elektryczna albo będzie pracowała ciągle, aż do osiągnięcia zadanej temperatury, po czym sama się wyłączy, lub grzałka będzie wyłączać się po godzinie pracy, aby ponownie ją uruchomić. W tym przypadku grzałka również wyłączy się po osiągnięciu zadanej temperatury wody.

Ogrzewanie multi

Ciekawym rozwiązaniem, nieco droższym, ale bardziej uniwersalnym jest zastosowanie w jednej balii obu źródeł ciepła – pieca na drewno i grzałki elektrycznej. Mamy wtedy możliwość szybkiego nagrzania wody drewnem i tylko podtrzymywania temperatury grzałka elektryczną, albo grzania zamiennie jednym z nich w zależności od potrzeb.

Przy każdym rodzaju pieca, czy to na drewno czy elektrycznego, należy pamiętać, aby nie uruchamiać go (nie rozpalać), jeżeli balia nie jest napełniona wodą.

Jak wybrać odpowiedni piec do balii ogrodowej?

Na wybór sposobu ogrzewania wpływ ma klika ważnych czynników. Musimy sobie zadać przede wszystkim pytanie, czy chcemy wodę nagrzać szybko czy wygodnie? Ważną kwestią jest też to, czy lubimy zapach spalanego drewna, czy może nie chcemy dymić sobie czy sąsiadowi w trakcie użytkowania. Kolejną kwestią jest dostępność materiału grzewczego. Jedni mają łatwiejszy dostęp do drewna i nie zamierzają ponosić wysokich kosztów energii elektrycznej. Inni zaś posiadają panele fotowoltaiczne i nie zamierzają poświęcać swojego czasu na palenie w piecu i jego obsługę.

Tak więc przy wyborze pieca musimy zadać sobie tych kilka powyższych pytań i na nie odpowiedzieć, w końcu będzie to wybór na lata.

Przeczytaj:

  1. Jak korzystać z balii ogrodowej?
  2. Co to jest apiterapia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This field is required.

This field is required.