Jednym z najważniejszych elementów naszej balii jest źródło ciepła, którym będziemy podgrzewać wodę. Natomiast jeżeli ktoś decyduje się na formę ZIMNEJ BALII bez pieca, wtedy ten punk nam odpada J.

Na rynku dostępne są dwa podstawowe źródła ciepła – piece opalane drewnem oraz grzałki elektryczne. Poniżej przedstawiamy ich krótką charakterystykę.

PIECE OPALANE DREWNEM

Piece wewnętrzne

Znajdują się w środku balii i stosuje się je najczęściej w baliach tradycyjnych drewnianych, rzadziej w tych z wkładem. Piec taki jest zanurzony w wodzie, a więc ogrzewa ją całą swoją powierzchnią.

Dla bezpieczeństwa użytkowników odgrodzony jest od części użytkowej drewnianym płotkiem.

Obsługa takiego pieca odbywa się od góry. Czas nagrzania wody w balii z piecem wewnętrznym w zależności od wielkości balii i warunków atmosferycznych wynosi od 2 do 4 godzin.

Piece zintegrowane (zewnętrzne)

Są to piece zewnętrzne, ale znajdujące się pod balią, dlatego przez niektórych nazywane są też wewnętrznymi (co może być mylnie odbierane jako piec wewnętrzny umieszczony w balii).

Dlatego my posługujemy się określeniem „zintegrowany”.

Piec zintegrowany jest tak nazywany dlatego, że mieści się w bryle balii ogrodowej, tworząc z nią jedną całość. Jest zabudowany i połączony z balią dwoma wężami – dolotowym i wylotowym zimnej i ciepłej wody. Wymiana wody odbywa się grawitacyjnie.

Piece te występują tylko w baliach z wkładem epoksydowym lub akrylowym. Zaletą takiego pieca jest to, że nie zajmuje miejsca obok balii. Jest to szczególnie ważne, kiedy tego miejsca w naszym ogrodzie nam brakuje. Wkład balii w miejscu pieca jest wyprofilowany w formie podwyższenia, aby piec się zmieścił. Zmniejsza nam to nieco przestrzeń w balii dla dorosłego użytkownika, natomiast jest to ciekawa opcja i atrakcja dla dzieci.

Należy bezwzględnie pamiętać, że ujście gorącej wody z pieca jest właśnie w miejscu tego podwyższenia, więc w trakcie palenia w piecu trzeba uważać, aby się nie poparzyć.

Piece tego typu posiadają płaszcz wodny, a czas nagrzania wody w balii z tego typu piecem w zależności od wielkości balii i warunków atmosferycznych wynosi od 2 do 4 godzin.

Piece zewnętrzne

Dla osób, które chcą mieć więcej miejsca w balii i przestrzeń ogrodu im na to pozwala, polecamy piece zewnętrzne. Są one ustawiane obok balii i podłączone do niej za pomocą dwóch węży -dolotowego i wylotowego zimnej i ciepłej wody. Piec jest łatwo demontowany, sama balia bez pieca jest lekka, co czyni ją mobilną i pozwala zmienić jej lokalizację w naszym ogrodzie.

Piece te stosowane są zarówno do balii drewnianych jak i tych z wkładami. Wnętrze balii pozbawione jest podwyższenia jak w przypadku pieca zintegrowanego, dzięki czemu mamy w środku więcej miejsca.

Piece zewnętrzne tak samo jak zintegrowane mają płaszcz wodny, a wymiana wody odbywa się grawitacyjnie. Piec taki powinien być montowany możliwie blisko balii w odległości ok. 20 – 30 cm. Każde odsunięcie pieca od balii wydłuża czas nagrzewania wody, a ten średnio wynosi od 3 do 6 godzin w zależności od wielkości balii i panujących warunków atmosferycznych.

PIECE ELEKTRYCZNE

Tego typu piece występują w formie grzałki zamontowanej do obiegu wody – albo do systemu hydro masażu albo do pompy obiegowej. Grzałka nie może pracować bez włączonego obiegu wody ani bez wody w balii. Niektórzy producenci stosują czujniki, które wykrywają obecność wody – bez niej grzałki nie uruchomimy. Nasze balie akrylowe są w nie wyposażone. Grzałki występują najczęściej o mocy 3, 6 i 9 kW.

Sterowanie elektryczne jest bardzo ekologiczne, bezobsługowe i wygodne. Klik i woda jest podgrzewana do zadanej temperatury, a po nagrzaniu grzałka sama się wyłączy i będzie się załączać tylko w celu podtrzymania ustalonej temperatury. Odbywa się to za pomocą wbudowanego termostatu.

Przy tego rodzaju ogrzewaniu zaleca się stosowanie ocieplenia wkładu pianką PUR oraz pokrywy termoizolacyjnej, aby ogrzewanie było bardziej efektywne i ekonomiczne. Z ociepleniem i pokrywą straty ciepła są o wiele mniejsze. Nasze balie akrylowe posiadają obie opcje w standardzie, natomiast te z wkładem epoksydowym w formie opcjonalnej.

Szacowany czas pierwszego nagrzewania wody w balii zależy od kilku ważnych czynników, mianowicie: mocy grzałki, warunków atmosferycznych, zastosowanych lub nie: ocieplenia i termopokrywy oraz od wielkości balii. Średni czas grzania wynosi od 4 do 8 godzin dla balii okrągłych i od 5 do 10 godzin dla balii kwadratowych. Po nagrzaniu grzałka załącza się tylko w celu podtrzymania temperatury.

OGRZEWANIE KOMBO

Ciekawym rozwiązaniem, nieco droższym, ale bardziej uniwersalnym jest zastosowanie w jednej balii obu źródeł ciepła – pieca na drewno i grzałki elektrycznej. Mamy wtedy możliwość szybkiego nagrzania wody drewnem i tylko podtrzymywania temperatury grzałka elektryczną, albo grzania zamiennie jednym z nich w zależności od potrzeb.

Przy każdym rodzaju pieca, czy to na drewno czy elektrycznego, należy pamiętać, aby nie uruchamiać go (nie rozpalać), jeżeli balia nie jest napełniona wodą.

PODSUMOWANIE

Przed wyborem pieca dobrze jest przeanalizować i wziąć pod uwagę, czy mamy dodatkową przestrzeń na piec zewnętrzny czy może jednak w celu zaoszczędzenia miejsca warto wybrać wewnętrzny? Czy piec ma się nagrzewać szybko (piec na drewno) czy łatwo i bezobsługowo (piec elektryczny)? A jeżeli nie jesteśmy pewni, może lepiej zaopatrzyć się w grzanie KOMBO?

Co do wyboru pieca do balii, pozostawiamy to do indywidualnej decyzji.

Jeżeli już wybierzemy piec opalany drewnem, to pozostaje nam jeszcze dobór materiału, z jakiego piec jest wykonany, ale o tym w naszym innym poście – a w nim między innymi: czy wybrać piec ze stali 304 czy 316 i jakie są różnice oprócz ceny?